Разлика помеѓу преработките на „Канонизација“

Додадени 176 бајти ,  пред 3 месеци
#WPWPMK
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: листата на → списокот на)
(#WPWPMK)
[[Податотека:Pintoricchio_018_detail.jpg|мини|[[Папа Пије II|Папата Пије II]] ја канонизира [[Катарина Сијенска]]]]
'''Канонизација''' е [[процес]] преку кој [[христијанство|христијанска]] [[црква]] декларира [[светец]], со што тој влегува во списокот на признати светци. Процесот најмногу е користен во [[католичката црква]], но, исто така, се користи и во [[православие]]то.
 
1.503

уредувања