Разлика помеѓу преработките на „Јероѓакон“

Додадени 163 бајти ,  пред 3 месеци
#WPWP #WPWPMK
(нова страница)
 
(#WPWP #WPWPMK)
[[File:Deacon.svg|thumb|125px|Грб на православен хиеродакон. [[Орарион]] зад штитот и црна [[камилавка]]]]
'''Јероѓакон''' ({{lang-gr| Ἱεροδιάκονος}}) – посветен [[ѓакон]], калуѓер-ѓакон во [[православна црква|православната црква]]<ref>[http://www.makedonski.info/search/јероѓакон Јероѓакон] на ДРМЈ</ref>. Терминот буквално значи „свет служител“ (на Бога).
 
1.243

уредувања