Монери: Разлика помеѓу преработките

Додадени 140 бајти ,  пред 1 година
#WPWP #WPWPMK
сНема опис на уредувањето
(#WPWP #WPWPMK)
 
{{Без извори|датум=ноември 2020}}
[[File:Haeckel arbol bn.png|thumb|Дрво на животот во ''Generelle Morphologie der Organismen'' (1866)<ref name=Haeckel67/>]]
 
'''Монери''' претставуваат едноклеточни организми без [[клеточно јадро|јадро]] во [[клетка]]та какви што се бактериите.Таа ги содржи гените(наследен материјал кој се пренесува од организам на организам).Тие се прокариотни организми.
Во царство на монери најбројни и најзначајни се бактериите.Тие се распространети во сите животни средини вода воздух и почва.Бактетиската [[клетка]] е помала и од животниската и од растителната клетка.Таа има многу мала големина и затоа може да се погледни само со микроскоп,тие организми се наречени микроорганизми.
1.682

уредувања