Ѕвездено време: Разлика помеѓу преработките

Додадени 199 бајти ,  пред 1 година
#WPWP #WPWPMK
(Одбиена последната промена (од Velichovskas) и ја поврати преработката 4301252 на Simonka34)
Ознака: Рачно отповикување
(#WPWP #WPWPMK)
 
[[File:ConantClock.png|thumb|upright|Овој [[астрономски часовник]] користи бирање што покажува и ѕвездено и [[сончево време]].]]
'''Ѕвездено време''' (или „сидерално време“) — мерка за положбата на [[Земја]]та при нејзиното [[вртење]] околу [[Земјина оска|својата оска]], или мерка за време преку очигледното дневно движење на пролетната [[рамноденица]], што е многу блиску но не сосема исто со движењето на ѕвездите. Се разликуваат по [[прецесија]]та на пролетната рамноденица во десното искачување во однос на ѕвездите.<br />
Земјениот '''ѕвезден ден''' исто така се разликува од периодот на ротација во однос на позадината од ѕвезди според износот на прецесија во десното искачување во текот на еден ден (8,4 мс).<ref>Seidelmann, стр. 48.</ref> Неговата средна вредност на [[Ј2000]] е 23<sup><small>ч</small></sup>56<sup><small>м</small></sup>4,090530833<sup><small>с</small></sup>.<ref name=Aoki>Aoki, S., B. Guinot, G. H. Kaplan, H. Kinoshita, D. D. McCarthy and P. K. Seidelmann: "[http://adsabs.harvard.edu/abs/1982A&A...105..359A Нова дефиниција на универзалното време]". ''Астрономија и Астрофизика'' '''105'''(2), 359-361, 1982.</ref>
1.687

уредувања