Научен метод: Разлика помеѓу преработките

Додадени 115 бајти ,  пред 2 години
#WPWP #WPWPMK
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: се базира → се заснова)
(#WPWP #WPWPMK)
[[Податотека:DNA animation.gif|мини|200px|Дел од двојната завојница на DNK]]
'''Научниот метод''' или '''научниот процес''' е од фундаментално значење за [[наука|научното истражување]] или при стекнувањето на ново [[знаење]] засновано на физички доказ од страна на [[научна заедница|научната заедница]].
Научниците користат [[набљудување|набљудувања]] и [[просудување]] за да предложат пробни објаснувања за природните феномени, наречени [[хипотеза|хипотези]].
1.690

уредувања