Каза: Разлика помеѓу преработките

Додадени 68 бајти ,  пред 1 година
#WPWPMK #WPWP
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на историјата → историја-никулец using AWB)
(#WPWPMK #WPWP)
 
[[Податотека:Kaaza districts late Ottoman empire.jpg|thumb|Кази во Отоманското Царство]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Каза''' е територијална единица во Отоманското Царство, помала од [[санџак]]. Еден санџак обично бил поделен на повеќе кази, чиј управител се нарекувал [[кајмакам]], кој има ранг на [[бег]] и е еднаков на [[полковник]] во војската. Најмала територијална единица е [[нахија]], управувана од [[мудир]].