Разлика помеѓу преработките на „Инвокација“

Додадени 78 бајти ,  пред 6 месеци
нема опис на уредувањето
(#WPWP #WPWPMK)
Генерално, сите [[религија|религии]] ги користат инвокациите (молитвите), литургиите или пеењето духовни песни; во [[хиндуизам|хиндуизмот]] и [[будизам|будизмот]] тоа се т.н. мантри, во [[египетска митологија|египетската религија]] е “појавувањето со денот“ (т.е. “Книгата на мртвите“), [[орфизам|орфизмиските]] пеења и многу сочувани свети текстови, напишани со клинесто писмо на глинени плочки, упатени до ''Shamash'', ''Ishtar'' и други божества.
 
Во [[Хеленистички период|хеленската]] [[митологија]] инвокацијата е воведување во [[епика|епската]] песна, повикување на музите кои на [[поет]]от треба да му помогнат во потфатот да го создаде делото.<ref>[{{cite web|url=http://preminportal.com.mk/content/view/288/80/ |title=СЕМИОТИКА НА МОЛИТВАТА ВО ХЕЛЕНСКАТА КНИЖЕВНОСТ, |author=[[Софија Грандаковска]]|publisher= Премин Портал|date= |accessdate=30 јуни 2021}}</ref>.
 
Поимот инвокација, исто така, се објаснува како техника на [[магија]]та. Изведувачот верува дека тој може да го повика [[дух]]от, тој е убеден во неговото постоење. Во потесна смисла, овде поимот може да значи: “повикување во“ (лат. ''in-vocare''), во случајов, повикување “во телото на изведувачот на магијата“.
4

уредувања