Кримчачки јазик: Разлика помеѓу преработките

Додадени 64 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Додадена категорија
Нема опис на уредувањето
с (→‎top: Додадена категорија)
}}
 
'''Кримчачки јазик''' (кърымчах тыльы) — јазик што се зборува во [[Крим (полуостров)|Крим]] од народот [[Кримчаци]]. Често јазикот се смета како дијалект на [[кримскотатарски јазик]]. Исто така јазикот понекогаш се нарекува јудејски кримско-татарски јазик. Јазикот има многу зборови од хебрејско потекло и пред советската ера, јазикот се пишувал со [[хебрејска азбука]]. Денес јазикот се пишува со [[кирилица]].
 
{{алтајски-јазик-никулец}}
[[Категорија:Еврејски јазици]]
[[Категорија:Кипчачки јазици]]
[[Категорија:Аглутинативни јазици]]