Разлика помеѓу преработките на „Шердани“

Одземени 2 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај)
 
[[Податотека:Shardana.jpg|мини|300x300пкс| Шерданите во битка како што е прикажано на Мединет Хабу]]
'''Шердани''' ( [[Египетски јазик|египетски]] : ''šrdn'', ''šꜣrdꜣnꜣ'' или ''ꜣrdynꜣ'', [[Угаритски јазик|угаритски]] : ''šrdnn (m)'' и ''trtn (m)'', евентуално [[Акадски јазик|акадски]] : ''–e – er – ta – an – nu'' ; исто така, сјајни „Shardana“ или „Sherdanu“) се вели дека биле составени од неколку [[Етничка група|етнички групи]] од поморските народи, кои се појавувале во фрагментарни историски и иконографски записи ( [[Древен Египет|античко египетски]] и угаритски ) од источниот [[Средоземно Море|Медитеран]] кон крајот на 2 милениум п.н.е.
 
Во 12 и 13- от век п.н.е го нападнале Египетското крајбрежје, победувајќи на делтата на [[Нил]], а подоцна [[Рамзес II]], ги вовел како дел од египетската војска и египетските гарнизони во [[Сирија]], со што станале првите странски наемници. Се истакнале во битката кај Кадеш, додека подоцна под водство на фараонот [[Менептах|Манептах]], учествувале во битката против своите сонародници каде повторно допловиле на делтата на Нил.
 
Во 12 и 13- от век п.н.е го нападнале Египетското крајбрежје, победувајќи на делтата на [[Нил]], а подоцна [[Рамзес II]], ги вовел како дел од египетската војска и египетските гарнизони во [[Сирија]], со што станале првите странски наемници. Се истакнале во биткатаБитката кај Кадеш, додека подоцна под водство на фараонот [[Менептах|Манептах]], учествувале во битката против своите сонародници каде повторно допловиле на делтата на Нил.
 
== Извори ==