Разлика помеѓу преработките на „Монофизитство“

Додадени 90 бајти ,  пред 1 месец
Одбиена последната промена (од 89.205.126.214) и ја поврати преработката 4429218 на Bjankuloski06
(Ориентални ; монофизитизам осудено како хетеродоксно учење)
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување Отповикано
(Одбиена последната промена (од 89.205.126.214) и ја поврати преработката 4429218 на Bjankuloski06)
Ознака: Рачно отповикување
 
'''Монофизитството''' ([[грчки]]: ''Μονη φυσις'' - една природа) е осудено како ерес, а тоа е христолошко учење според кое Господ [[Исус Христос]] има само една природа како [[Бог]], а природата на Господ Исус Христос како Човекчовек се отфрлува.
 
Оваа учење било мошне расширено помеѓу христијаните од 4 век. Оваа учење било проповедено од страна на монахот Евтихиј, кој бил ученик на свети [[Кирил Александриски]]. Монофизитството се расширило најмногу во [[Палестина]], [[Сирија]] и особено во [[Египет]]. Монофизитството се формирало по крајот на Вселенскиот собор во 381 година. На Четвртиот вселенски собор оваа движење било прогласено како еретичко.
 
Крајот на соборот довело до опаѓањераскол наво ерес и од Цркватацрквата, по кое биле формирани повеќе христијански монофизитски струи, кои денеска претставуваат посебни цркви, наречени ориентални, и тоа: [[Коптска православна црква]], [[Сириска православна црква]], [[Ерменска православна црква]] итн.
 
Монофизитството било неприфатливо за царот во Цариград затоа што, како што во тоа време се велело, доколку Исус има само божествена природа, тоа би значело дека со распнувањето бил убен Бог - кој инаку се смета за неуништлив.{{факт}}
Монофизитството било неприфатливо за Православните од догматски причини.{{факт}}
 
{{Нормативна контрола}}