Разлика помеѓу преработките на „Татари“

Додадени 36 бајти ,  пред 1 месец
с
Отповикани уредувањата на 87.121.63.191 (разговор), враќајќи на последната преработка на 79.125.208.201
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување Отповикано
с (Отповикани уредувањата на 87.121.63.191 (разговор), враќајќи на последната преработка на 79.125.208.201)
Ознака: Отповикување
Денес Татарите живеат во средишните и јужните делови на [[Русија]], (мнозинството во [[Татарстан]]), [[Узбекистан]], [[Казахстан]], [[Украина]], [[Таџикистан]] и [[Киргистан]]. Нивната бројност е околу 10 милиони. Мнозинството се [[муслимани]].
 
Денешните Татари потекнуваат од населението на наjзападниот дел на монголската држава - [[Златна Орда]], коjа опфаќа делови од денешна [[Украина]], [[Русија]] и [[Казахстан]]. Таму Татаро-Монголите биле малуброjни и се измешале со локалното кипчачко ([[Кумани|куманско]] население), како и со други постари народи како [[Прабугари]]те. [[Кипчачки јазик|Кипчачкиот]] [[Туркиски јазици|туркиски јазик]] се наложил како доминантен и се зборува во различни дијалекти од денешните Татари. Подоцна Златната Орда се разделила на неколку делови, меѓу кои се и [[Казањско ханство|Казањското]], [[Астраханско ханство|Астраханското]] и [[Кримско Ханство|Кримското Ханство]].
 
== Поврзано ==