Разлика помеѓу преработките на „Волфганг Амадеус Моцарт“

с
Отповикани уредувањата на Kalan Wiki2 (разговор), враќајќи на последната преработка на ГП
(погрешен податок)
с (Отповикани уредувањата на Kalan Wiki2 (разговор), враќајќи на последната преработка на ГП)
Ознака: Отповикување
 
[[Податотека:Wolfgang Amadeus Mozart Signature.svg|right|300px]]
 
'''Волфганг Амадеус Моцарт''' ([[герм.]] ''Wolfgang Amadeus Mozart''; [[Салцбург]], {{роден на|27|јануари|1756}} - {{починал на|5|декември|1791}} во {{починал во|Виена|}}) — [[Австрија|австриски]] [[композитор]], автор на 600179 музички дела кој се смета за еден од најголемите [[композитор]]и на европската [[класична музика]]. Тој создал неверојатно големо дело на [[камерна музика|камерни]], [[симфонија|симфониски]], [[религиозна музика|религиозни]] и [[опера|оперски]] дела за различни соло инструменти, особено за [[пијано]].
 
==Животопис==