Разлика помеѓу преработките на „Крџали (област)“

Нема измена во големината ,  пред 3 месеци
с
нема опис на уредувањето
с (→‎Надворешни врски: Додадена категорија)
с
</td></tr>
</table>
'''Крџалиска област''' е една од 28-те [[област]]и на [[Бугарија]]. НоаѓаНаоѓа се во јужниот дел на земјата во источниот дел на планината [[Родопи]]. Опфаќа површина од 3&nbsp;209,1 км<sup>2</sup> и има население 163&nbsp;341 луѓе. Таа граничи на запад со [[Смолјанска област]], на северозапад со [[Пловдивска област]], на север и исток со [[Хасковска област]] и на југ со [[Грција]].
 
== Список на населените места во Крџалиска област ==
99

уредувања