Разлика помеѓу преработките на „Астероид од типот S“

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: '''Астероид од типот → '''Астероиди од типот
с (Јазична исправка, replaced: црти → особини (2), црта → особина)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: '''Астероид од типот → '''Астероиди од типот)
[[Податотека:Eros - PIA02923 (color).jpg|мини|[[433 Ерос]] — пример за астероид од типот S.]]
'''АстероидАстероиди од типот S''' — [[астероид]] од [[спектрална класификација на астероидите|спектрален тип]] кој се одликува со [[силициум диоксид|силициум-диоксиден]] (каменест) [[минералогија|минералошки]] состав. Околу 17 % од астероидите се од овој тип, што ги прави втори по застапеност по јаглеродните ([[астероид од типот C|тип C]]).
 
== Особености ==