Разлика помеѓу преработките на „Јанис Бутарис“

Додадени 755 бајти ,  пред 1 месец
нема опис на уредувањето
'''Јанис Бутарис''' ({{lang-el|Γιάννης Μπουτάρης}}; р. {{роден на|6|јануари|1942}} година во {{роден во|Солун|}}, Грција) — грчки [[стопанственик]] и [[градоначалник]] на [[Солун]] во периодот од [[1 јануари]] [[2011]] до [[31 август]] [[2019]] година.
 
==Животопис==
По потекло, Бутарис е од [[Крушево]], а неговото семејство живее во [[Битола]], [[Република Македонија|Македонија]].<ref>{{нмс|title=Телевизија Канал 5 Бутарис: Да не преовладее фанатизмот дека Македонија е грчка |url=http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=68446|accessdate=13 декември 2010}}</ref> Се школувал во родниот град на [[Солунски универзитет|Солунскиот универзитет]], завршувајќи [[хемија]]<ref>{{нмс|title=Γιάννης Μπουτάρης Βιογραφικό σημείωμα υποψηφίου Δημάρχου Θεσσαλονίκης|url=http://protovoulia2010.gr/prospective/giannis-boutaris/|publisher=protovoulia2010.gr|accessdate=15 November 2010}}</ref>, како и на Анадолскиот колеџ.
 
==Градоначалник==
Бутарис е основач на винската компанија „''Кир-Јани''“. Главно поради своите тетоважи, обетката на едното уво, спротивставените ставови со митрополитот Антимос, често предизвикувал големи реакции кај националистите во градот, но и во [[Егејска Македонија|Северна Грција]]. На чело на солунската општина дошол по поддршката на [[ПАСОК]]. По победата, тој изјавил дека еден од првите чекори ќе му биде да изгради споменик на основачот на современа [[Турција]], [[Мустафа Кемал Ататурк]], како и спомен обележје во чест на илјадниците [[Евреи]] кои биле убиени за време на германската окупација на градот<ref>[http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=60108 http://www.kirilica.com.mk]</ref>.
 
 
== Надворешни врски ==
{{commons category}}
* [http://www.kiryianni.gr/ Кир-Јани]
* [http://www.citymayors.com/mayors/thessaloniki-mayor-boutaris.html City Mayors' Mayor of the Month for October 2012]
* [http://protovoulia2010.gr Official campaign website]
* [http://www.kiryianni.gr/ КирKIR-ЈаниYIANNI company website]
* ''[https://web.archive.org/web/20101120142543/http://www.athensnews.gr/issue/13407/22949 Local elections ‘10: Vintage Boutaris for Thessaloniki],'' article by George Gilson in ''[[Athens News]],'' 13 September 2010
 
{{s-start}}
{{succession box | before=[[Василис Папагеоргопулос]]| title=[[Градоначалник]] на [[Солун]]| years=2011&ndash;2019| after=[[Константинос Зервас]]}}
{{s-end}}
 
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Бутарис, Јанис}}
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Грчки политичари]]
[[Категорија:Грчки стопанственици]]