Разлика помеѓу преработките на „Јанис Бутарис“

Додадени 4.830 бајти ,  пред 1 месец
нема опис на уредувањето
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: подршка → поддршка)
|office = [[Градоначалник]] на [[Солун]]
|president =
|term_start = [[1 јануари]] [[2011]]
|term_end = [[31 август]] [[2019]]
|predecessor = [[Василис Папагеоргопулос]]
|successor = [[Константинос Зервас]]
|birth_date = {{роден на и возраст|1942|06|13|df=yes}}<ref name=imic>{{нмс|url=http://imic2012.conferences.gr/boutaris00.html|title=Yannis Boutaris speaker profile|website=IMIC 2012 conference|date=15–16 February 2012|accessdate=2013-11-05}}</ref>
|birth_place = [[Солун]], [[Егејска Македонија]], [[Грција]]
}}
 
'''Јанис Бутарис''' ({{lang-el|Γιάννης Μπουτάρης}}; р. {{роден на|6|јануари|1942}} година во {{роден во|Солун|}}, Грција) — грчки [[стопанственик]] и [[градоначалник]] на [[Солун]], пово победатапериодот наод изборите[[1 одјануари]] [[142011]] до [[31 ноемвриавгуст]] [[20102019]] ггодина.
 
По потекло, Бутарис е од [[Крушево]], а неговото семејство живее во [[Битола]], [[Република Македонија|Македонија]].<ref>{{нмс|title=Телевизија Канал 5 Бутарис: Да не преовладее фанатизмот дека Македонија е грчка |url=http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=68446|accessdate=13 декември 2010}}</ref> Се школувал во родниот град на [[Солунски универзитет|Солунскиот универзитет]], завршувајќи [[хемија]]<ref>{{нмс|title=Γιάννης Μπουτάρης Βιογραφικό σημείωμα υποψηφίου Δημάρχου Θεσσαλονίκης|url=http://protovoulia2010.gr/prospective/giannis-boutaris/|publisher=protovoulia2010.gr|accessdate=15 November 2010}}</ref>, како и на Анадолскиот колеџ.
 
Бутарис е основач на винската компанија „Кир„''Кир-Јани“Јани''“. Главно поради своите тетоважи, обетката на едното уво, спротивставените ставови со митрополитот Антимос, често предизвикувал големи реакции кај националистите во градот, но и во [[Егејска Македонија|Северна Грција]]. На чело на солунската општина дошол по поддршката на [[ПАСОК]]. По победата, тој изјавил дека еден од првите чекори ќе му биде да изгради споменик на основачот на современа [[Турција]], [[Мустафа Кемал Ататурк]], како и спомен обележје во чест на илјадниците [[Евреи]] кои биле убиени за време на германската окупација на градот<ref>[http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=60108 http://www.kirilica.com.mk]</ref>.
 
Во [[2012]] година тој бил избран за „''најдобар градоначалник на светот''“ за месец октомври, од страна на Градоначалниците на Фондацијата, со седиште во [[Велика Британија]]. Во неговата програма пред изборите било вклучено реставрацијата на [[плоштад Света Софија (Солун)|плоштадот Света Софија ]] и [[плоштад Елефтерија|плоштадот Елефтерија]].
 
На [[20 мај]] [[2018]] година бил лекуван во болница откако бил претепан од група грчки ултра-националисти, лути поради неговото појавување на настанот за сеќавање на грчките понтиски жртви од страна на Османлиите за време на [[Првата светска војна]]. Тврдокорните тврделе дека Бутарис дал контроверзна забелешка во врска со ова прашање („''Не ме занима дали Кемал Ататурк убивал Грци или не''“)<ref>Бутарис ги нарече Турците „браќа“, ултра-националистите за да го наведат, тие исто така лажно тврдеа дека Бутарис предложил да се преименува централната улица во Солун по Ататурк (роден во Солун во 1881 година). Планот на фанатиците беше да ги детекстуализираат неговите ставови и да го прикажат како предавник и покрај неговите напори да го направи Солун популарна дестинација и покрај фактот што им даде илјадници работни места на своите сограѓани. Во овој контекст тие изолираа фраза каде што беше запишан да наведува: "'' Кемал Ататурк беше основач на Република Турција. (...) Не ме занима дали Кемал Ататурк убивал Грци или што било друго "''. Aristeia, 20 мај, 2018, [https://aristeia.online/archives/10346]</ref>. Бутарис постојано ги лутел тврдокорните во [[Грција]] затоа што се обидел да ги олесни односите меѓу Грција и нејзините соседи и затоа што тој се спротивставувал на националистичките ставови во врска со [[Спор за името помеѓу Македонија и Грција|спорот за името помеѓу Македонија и Грција]], историјата на [[Грчко-турски односи|грчко-турските односи]] и [[Историја на Евреите во Грција|холокаустот на Евреите во Грција]]<ref>Greek mayor (75) kicked and punched by 'far-right thugs' at WWI event. [http://www.thejournal.ie/greek-mayor-beaten-up-4023715-May2018/ May 20, 2018, TheJournal.ie.]</ref><ref>BBC News, May 20, 2018, [https://www.bbc.com/news/world-europe-44187715 Претепан градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис.]</ref><ref>Јанис Бутарис хоспитализиран по нападот на настанот во знак на сеќавање на Грците масакрирани во Турција во раните 1900-ти , [https://www.timesofisrael.com/greek-mayor-assaulted-by-far-right-thugs/ 20 мај 2018.]</ref><ref>{{Cite news|url=https://www.washingtonpost.com/news/worldviews/wp/2018/05/20/greeces-most-liberal-mayor-got-beat-up-by-a-bunch-of-far-right-protesters/|title=Greece’s most liberal mayor beaten by a bunch of far-right protesters|last=Erickson|first=Amanda|date=20 May 2018|work=Washington Post|access-date=23 May 2018|language=en-US|issn=0190-8286}}</ref>. Од друга страна тој е широко почитуван меѓу муслиманите и етничките Турци во Грција за неговите помирувачки напори во врска со грчко-турските односи, еврејската заедница и грчката левица.
 
== Наводи ==