Разлика помеѓу преработките на „Ӆ“

Додадени 49 бајти ,  пред 12 години
с
с (Бот Додава: en, it, ru, zh)
с (=100px|)
{{Cyrillic alphabet navbox|
Heading=Кирилична буква Ӆ|
Image=[[Image:Cyrillic letter El with Tail.svg|100px]]|
Image=|
}}
 
'''Буквата Ӆ''' е дел од [[кирилица|кириличната несловенска азбука]]. Буквата ја користи [[клидински самиски јазик]] . Буквата потекнува од кириличната буква Л со одредени модификации. Буквата има звучна вредност /ɬ/ .
{{никулец}}
326

уредувања