Планетите во астрологијата: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Јупитер: Правописна исправка, replaced: Тетис → Тетида
с (Јазично подобрување, replaced: дијаметар → пречник (3))
с (→‎Јупитер: Правописна исправка, replaced: Тетис → Тетида)
 
== Јупитер ==
[[Податотека:Júpiter y Tetis, por Dominique Ingres.jpg|left|thumb|190px|''Јупитер и ТетисТетида'' (1811), Жан август Доминик Ингрес]]
=== Астрономски податоци ===
Ова е најголемата планета во [[Сончев Систем|Сончевиот Систем]], со пречник од 88.000 милји, или околу 11 пати е поголема од [[Земја]]та. [[Орбита|Орбитира]] околу [[Сонце]]то на средно растојание од 483 милиони милји, а му требаат 11,86 години да комплетира еден круг околу Сонцето. Гледан преку [[телескоп]], на [[Јупитер]] се гледаат темните појаси. Не е налик на ниедна друга планета од Сончевиот Систем, затоа што во најголем дел е составен од гас - [[водород]].