Разлика помеѓу преработките на „Мандаринка“

Додадени 3.333 бајти ,  пред 5 месеци
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Mandarin duck“)
 
{{Speciesbox
 
| name = Мандаринка
'''Мандаринката''' (''Aix galericulata'') - вид на качувачка патка, а потекнува од источниот палеарктик. Таа е со средна големина, со 41-49 см во должина со 65-75 см распон на крилјата. Тоа е блиску сродна со северноамериканската [[каролинка]], единствената друга припадничка на родот шумски патки (''Aix''). ''{{Трансл|grc|„Aix“}}'' е [[Старогрчки јазик|старогрчки]] збор што [[Аристотел]] го користел за да се однесува на непозната нуркачка птица и ''{{Јаз|la|„galericulata“}}'' е [[Латински јазик|латински]] за перика, потекнува од {{Јаз|la|galerum}}, капа или покривка.<ref name="job90">{{Наведена книга|url=https://archive.org/details/Helm_Dictionary_of_Scientific_Bird_Names_by_James_A._Jobling|title=The Helm Dictionary of Scientific Bird Names|last=Jobling|first=James A|publisher=Christopher Helm|year=2010|isbn=978-1-4081-2501-4|location=London|pages=[https://archive.org/details/Helm_Dictionary_of_Scientific_Bird_Names_by_James_A._Jobling/page/n37 37], 169}}</ref>
| status = LC
| status_system = IUCN3.1
| status_ref = <ref name = IUCN>{{cite iucn | author = BirdLife International | author-link = BirdLife International |title = ''Aix galericulata'' | year = 2018 | page = e.T22680107A131911544 | access-date= 31 мај 2021}}</ref>
| image = Pair of mandarin ducks.jpg
| image_alt = Two small ducks stood on some concrete. The duck on the left is highly colourful, with a white belly, pink beak, tawny brown tail feathers, and a dark green head stripe above two white eye areas. The duck on the right is less colourful, with feathers ranging from tawny brown to grey, a small white eye stripe and just a few dark green feathers under the wing.
| image_caption = Мажјак и женка мандаринки во [[Мартин Мер]], [[Обединето Кралство]].
| genus = Шумски патки
| species = '''Мандаринка'''
| authority = ([[Карл Линеј|Линеј]], [[10. издание на „Систем на природата“|1758]])
| synonyms = ''Anas galericulata'' {{small|Линеј,&nbsp;1758}}
| range_map = Aix galericulata dis.PNG
| range_map_caption = Домородниот опсег на мандаринката, и делови на нејзиниот доведен опсег каде е воспоставено со размножување.
{{leftlegend|#FFFF00|Размножување|border=solid 1px gray}}
{{leftlegend|#047000|Домороден жител|border=solid 1px gray}}
{{leftlegend|#6CFFFF|Преселничка|border=solid 1px gray}}
{{leftlegend|#0061FF|Зимски посетител|border=solid 1px gray}}
{{leftlegend|#0DFF00|Доведен жител|border=solid 1px gray}}
}}
'''Мандаринката''' (''Aix galericulata'') - вид на качувачка патка, а потекнува од источниот палеарктик. Таа е со средна големина, со 41-49 см во должина со 65-75 см распон на крилјата. Тоа е блиску сродна со северноамериканската [[каролинка]], единствената друга припадничка на родот шумски патки (''Aix''). ''{{Трансл|grc|„Aix“}}'' е [[Старогрчки јазик|старогрчки]] збор што [[Аристотел]] го користел за да се однесува на непозната нуркачка птица и ''{{Јаз|la|„galericulata“}}'' е [[Латински јазик|латински]] за перика, потекнува од {{Јаз|la|galerum}}, капа или покривка.<ref name="job90">{{Наведена книга|url=https://archive.org/details/Helm_Dictionary_of_Scientific_Bird_Names_by_James_A._Jobling|title=The Helm Dictionary of Scientific Bird Names|last=Jobling|first=James A|publisher=Christopher Helm|year=2010|isbn=978-1-4081-2501-4|location=London|pages=[https://archive.org/details/Helm_Dictionary_of_Scientific_Bird_Names_by_James_A._Jobling/page/n37 37], 169}}</ref>
 
== Опис ==
 
=== Размножување ===
[[Податотека:Aix_galericulata_-Richmond_Park,_London,_England_-mother_and_ducklings-8.jpg|лево|мини| Мајка со пајчиња во паркот Ричмонд, [[Лондон]], [[Англија|Англија.]]]]
Во дивината, мандаринките се размножуваат во густо пошумени области во близина на плитки езера, мочуришта или езерца. Тие се гнездат во шуплините на дрвјата близу до водата и за време на пролетта, женките несат јајца во шуплината на дрвото по парењето. Едно квачило од девет до дванаесет јајца се несе во април или мај. Иако мажјакот може да ги брани женките и неговите јајца за време на инкубацијата, тој самиот не ги инкубира јајцата и заминува пред да се изведат. Набргу по испилувањето на пајчињата, нивната мајка лета на земја и ги тера пајчињата за да скокнат од гнездото. Откако сите пајчиња ќе излезат од дрвото, тие ќе ја следат нивната мајка до блиското водно тело.
 
 
== Галерија ==
{{Gallery
 
|title=
|width=253
|height=120
|lines=1
|align=center
|mode=packed
|Податотека:Мандаринки - Зоо Скопје.jpg|Двојка мандаринки во [[Зоолошка градина Скопје|Зоо Скопје]]
|Податотека:Мандаринка - Зоо Скопје.jpg|Мажјак во Зоо Скопје
|Податотека:Aix galericulata male portrait.jpg|Портрет на мажјак во [[Мартин Мер]], Англија
|Податотека:Aix :Aix galericulata (wild living in Warsaw).JPG|Патор
|Податотека:Aix :Mandarinducksum.JPG|Патор во затемнето перје
|Податотека:Aix :Mandarin duckling 800.jpg|Пајче
|Податотека:Aix :Mating Mandarin Ducks.jpg|Двојка при парење
|Податотека:Aix :Aix galericulata 2016 07 10.webm|Опуштен мажјак
|Податотека:Aix :Aix galericulata MWNH 1970.JPG|Јајце, збирка во [[Музеј Визбаден|Музејот Визбаден]]
|Податотека:Aix :Buiobuione-mandarin-duck-warsaw.jpg|Мажјак во [[Парк Лазјенски|Паркот Лазјенски]], [[Варшава]]
|Податотека:Aix :Mandarin-duck-pair-near-wall.jpg|Мажјак и женка мандаринки на гранка
|Податотека:Aix :Samiec kaczki mandarynki z samicą kaczki krzyżówki.jpg|Мажјак мандаринка и женка [[дива патка]] во [[Стара Ивична]], [[Полска]]
}}
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Дополнителна книжевност ==