Кодот на Да Винчи: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Ред 30:
== Тајната на Светиот Грал ==
[[Податотека:Da Vinci The last supper detail Da Vinci code.jpg|десно|мини|300п|Детал од „[[Тајната вечера (слика)|Тајната вечера]]“, на Леонардо Да Винчи.]]
Во книгата, ликот Ли ТибинТибинг ѝ објаснува на Софи Неве дека фигурата во сликата „[[Тајната вечера (слика)|Тајната вечера]]“ на десната страна од [[Исус Христос|Исус]] не е [[апостол Јован|апостолот Јован]], туку [[Марија Магдалена]]. Според книгата, Марија Магдалена му била сопруга на Исус Христос и била бремена кога Исус бил распнат. Како што може да се забележи, на масата нема чашка (а речено е дека [[Светиот Грал]] се појавува на таа вечера), што покажува дека [[Леонардо да Винчи]] знаел дека всушност Марија Магдалена била Светиот Грал (носителот на крвта на Исус). Се вели дека оваа теорија уште повеќе е потврдена со тоа што Исус и Марија се така седнати што просторот меѓу себе го прават како буквата “V”, а тој симбол е ознака за светата женственост. Јован не се појавува на сликата бидејќи е интерпретација на „ученикот што Исус го сакал“, код за Марија Магдалена. Во книгата исто така се спомнати и облеките на Исус и Марија, кои очигледно се сосема спротивни една со друга. Исус носи црвена блуза со сина кралска наметка, а Јован/Марија носи сина кралска блуза со црвена наметка. Исто така, ако го/ја поместите Јован/Марија на десно од Исус, ќе видите како главата совршено стои на рамото на Исус.
 
Според книгата, тајните на Светиот Грал, што ги чува [[Сионскиот Приориум]] се:
69

уредувања