Информација: Разлика помеѓу преработките

Одземени 9 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: бинар → дво
Нема опис на уредувањето
с (Јазична исправка, replaced: бинар → дво)
 
[[Податотека:WikipediaBinary.svg|мини|200px|-{[[ASCII]]}- кодови за зборот -{„[[Wikipedia]]“}-„Wikipedia“ презентиранипретставени во [[бинарен систем]], најчесто користени во нумерачкиот систем за кодирање на текстуални компјутерски информации]]
'''Информација''' ([[Латински јазик|латински]]: ''Informatio'', „поим, претстава, сознание“) — поим со многу различни значења во зависност од контекстот, но по правило е блиску поврзана со концепти како [[значење]], [[знаење]], [[инструкција]], [[комуникација]], [[репрезентација]], и [[ментален стимул]]. Под информација го подразбираме само она сознание кое го менува знаењето на приемачот, односно сознанието кое дава ново знаење, различно од претходното. Овој термин денес е присутен во сите области на човековата дејност: [[техника]], [[кибернетика]], [[информатика]] итн.
Според Б.Шешиќ, информација е испраќање, пренесување и примање на податоци и комуницирање со помош на знаци меѓу човекот и човекот, човекот и машината и машината и човекот.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Информации| ]]
[[Категорија:Наука]]