Разлика помеѓу преработките на „Синајска Гора“

Додадени 59 бајти ,  пред 11 година
+ категорија
с (Синајска гора преместена како Синајска Гора: со голема буква)
(+ категорија)
[[Слика:Santa Catarina Sinai 2003.JPG|мини|лево|200|Синајска гораГора]]
'''Синајска гораГора''' или Мојсијева гораГора, е [[планина]], која се наоѓа на јужниот дел од Синајскиот полуостровПолуостров со висина од 2285 м. Позната е во [[јудаизам|јудаизмот]], [[христијанство|христијанството]] и [[ислам|исламот]]. Оваа планина е позната по местото каде [[Мојсеј]] ги примил [[Десет Божји заповеди|Десетте Божји заповеди]].
 
[[Категорија:Планини во Египет]]
 
[[cs:Sinaj (biblická hora)]]