Разлика помеѓу преработките на „Тануше“

Додадени 147 бајти ,  пред 6 месеци
нема опис на уредувањето
с (Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија, Историja → Историја)
Ознака: Изворно уредување 2017
{{Инфокутија за село во Република Македонија
| име=Тануше
| слика=Ribnica-i-Tanushe-Korabska-Vrata-MKТануше 03.JPGjpg
| опис=ТанушеПоглед ина Рибницаселото на планинатаТануше Кораб
| регион= {{грбови|Полошки Регион}}
| општина={{Општинскигрб|Општина Маврово и Ростуше}}
Тануше има [[сточарство|сточарско]]-[[шумарство|шумарско]] стопанство. Според податок од 1998 г. атарот опфаќа 1.204&nbsp;ха [[пасиште|пасишта]], 402&nbsp;ха [[шума|шуми]] и само 51&nbsp;ха [[обработливо земјиште]].<ref name="ЕнцСела" />
 
== ДемографијаНаселение ==
{{Пописи|350|—|215|257|288|330|345|—<ref>Населението на селото го бојкотирало пописот од 1991 г. и во него учествувале (и се попишани) само тројца жители.</ref>|89|16}}
 
 
== Иселеништво ==
 
== Галерија ==
<gallery mode=packed heights=150px>
File:Ribnica-i-Tanushe-Korabska-Vrata-MK.JPG|Тануше и [[Рибница]] на планината [[Кораб]]
</gallery>
 
-->
== Наводи ==