Хавана: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: постанал → станал
с (Исправена предлошка, replaced: цмс → нмс (2))
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: постанал → станал)
[[Конквистадор]]от [[Диего Веласкес де Куељар]] ја основал Хавана во [[1515]] година, на јужниот брег на островот, блиску до денешниот град [[Сиргидеро де Батабано]]. Градот Хавана бил преселен на сегашната локација (тогаш позната како Карењас) во [[1519]] година.
 
Хавана била првобитно трговско [[пристаниште]], а постаналастанала главен град на [[Шпанија|шпанската]] колонија Куба во [[1607]] година, како и главно пристаниште на шпанските колонии во [[Нов Свет|Новиот Свет]].
 
===Општини===