Витамин Б6: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Дозирање и токсичност: Јазично подобрување, replaced: суплемент → додаток
с (Јазично подобрување, replaced: протеини → белковини (3))
с (→‎Дозирање и токсичност: Јазично подобрување, replaced: суплемент → додаток)
 
 
==Дозирање и токсичност==
Препорачаната дневна количина (RDA) на витаминот Б6 изнесува 2 mg, а максималниот дневен сигурносен внес (upper safe level) е 200 mg. Најчеста доза за витаминот Б6 како суплементдодаток е 10 до 25 mg дневно. Но, при некои посебни состојби се препишуваат и „мега“ дози од 200 до 500 mg дневно. Иако за возрасните т.н. сигурна доза е 200 mg витамин Б6 дневно, трудниците не би смееле да користат повеќе од 100 mg дневно. Дури и во тие дози, во некои случаи, се јавуваат главоболки и мачнина. Секое земање на витамин Б6 над 200 mg дневно подолго од 2 месеци би трбало да биде во консултација со лекар.
 
Витаминот Б6 е токсичен во големи дози, па можни се многу непријатни оштетувања на сензорните центри. Како последица на тоа оштетување се јавуваат пореметувања во движењето и во допирот.