Аспарух: Разлика помеѓу преработките

Додадени 150 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(→‎Аспарух: Исправена грешка при пишување)
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од мобилен извршник Уредување од прилогот за Андроид
сНема опис на уредувањето
{{Infobox monarch
{{Инфокутија за личност |
| name име=Хан Аспарух|
| title =Хан на Бугарија
портрет=|
| image= KanasJubigiAsparukh2.JPG
опис=''споменик во Бугарија''<br />Творец и прв владетел на [[Прво Бугарско Царство|Дунавска Бугарија]] |
| caption =Споменик во [[Стрелча]], [[Бугарија]]
наставка= |
| reign =681&ndash;701
роден-дата= ок. [[640]] |
| coronation =
роден-место= |
| predecessor =[[Кубрат]]
починал-дата= [[701]] |
| successor =[[Тервел]]
починал-место= краj [[Днепар]], денес [[Украина]] |
| spouse =
}}
| issue =[[Тервел]] <br /> [[Ајар]]
| royal house =[[Дуло]]
| father =[[Кубрат]]
| mother =
| birth_date = околу 640
| birth_place =
| death_date = 701
| death_place починал-место= краj [[Днепар]], денес [[Украина]] |
| buried =
|}}
[[Податотека:Monogram on the silver eagle from the Voznesenka treasure.svg|мини|Монограм на Аспарух]]
'''Аспарух''' (околу [[640]]-[[701]]) — творецот и првиот владетел на [[Прво Бугарско Царство|Дунавска Бугарија]], којшто со 30.000 до 50.000 [[Прабугари]] (Уногундури)<ref>[http://www.promacedonia.org/vz1a/vz1a_b1_1.html Васил Н. Златарски. История на Първото българско Царство. Епоха на хуно-българското надмощие с. 188.]</ref><ref>Ал. Бурмов, Създаване на Българската дъжава с. 132.</ref><ref>[http://www.promacedonia.org/da/da_3_2.htm Образуване на българската [[народност]]. [[Димитър Ангелов]] (Издателство Наука и изкуство, „Векове“, София 1971) с. 203—204.]</ref> дошол од исток кон утоката на [[Дунав]], бегајќи од [[Хазари]]те, кои ја уништиле [[Стара Велика Бугарија]].