Фурнир: Разлика помеѓу преработките

Одземени 6 бајти ,  пред 1 година
→‎top: Јазично подобрување, replaced: Ротационен → Вртежен
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{commons|Category: → {{рв|)
(→‎top: Јазично подобрување, replaced: Ротационен → Вртежен)
 
Фурнирот се добива со „лупење“ на [[дрво (растение)|дрвото]], кое е главното место од кое се добиваат [[архитектура|архитектонските]] фурнири (видете и [[интарзија]]). Изгледот на [[гранулација (дрво)|гранулацијата]], или „[[шара (дрво)|шарата]]“ во дрвото се добива преку [[год]]овите на дрвото и зависи од аголот на сечење на истото. За стопански цели се користат три типа опрема за сечење фурнири:
 
* РотационенВртежен [[дребунг]] на кој [[дрво (материјал)|дрвото]] се врти наспроти многу остра [[пила]] во прекината или полупрекината ролна. Овој метод се користи главно за шперплочи bидејќи не може да се добие тенок задоволителен изглед.
* Режачка машина кај која [[дрвена граѓа|граѓата]] се крева и спушта наспроти пилата, и така се добиваат тенки резниња.
* Полукружен дребунг на кој граѓата се врти или движи на начин на кој се октриваат најинтересите делови од гранулацијата.