Аголно забрзување: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 1 година
→‎Равенки на движење: Јазично подобрување, replaced: ротационо → вртежно
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Математичка дефиниција: Јазично подобрување, replaced: радиус → полупречник)
(→‎Равенки на движење: Јазично подобрување, replaced: ротационо → вртежно)
 
==Равенки на движење==
За дводимензионалното [[вртење|ротационовртежно движење]] (константа <math>\hat L</math>), [[Втор Њутнов закон|Вториот Њутнов закон]] може да се прилагоди за да го опише односот меѓу [[вртежен момент|вртежниот момент]] и аголното забрзување:
:<math>{\tau} = I\ {\alpha}</math> ,
каде <math>{\tau}</math> е вкупниот вртежен момент што делува на телото, а <math>I</math> е [[инерцијален момент|инерцијалниот момент]] на телото.