Разлика помеѓу преработките на „Вештачки сателит“

Одземени 4 бајти ,  пред 2 месеци
→‎Псевдо-орбитна класификација: Јазично подобрување, replaced: ротациона → вртежна
с (→‎Специјална класификација: Правописна исправка, replaced: земјин → Земјин)
(→‎Псевдо-орбитна класификација: Јазично подобрување, replaced: ротациона → вртежна)
*'''[[Месечеви трансфер орбити]]''
*'''[[Прогрејд орбити:]]'' Орбита со наклон помал од 90 степени. Или пак, орбита со иста насока како и ротацијата на примарниот.
*'''[[Ретрогрејд орбити:]]'' Орбита со наклон помалку од 90 степени. Или пак, орбита спротивна од насоката на ротација на планетата. Освен оние во сончево-синхронизирана орбита, неколку сателити се праќаат во ретрогрејд орбита бидејќи количеството на гориво коешто е потребно за полетување е многу поголемо тогаш за прогрејд орбита. Ова е така бидејќи кога ракетата поаѓа од тлото, тоа веќе има источнонасочена компонента со брзина еднаква на ротационатавртежната брзина на планетата на нејзината полетувачка географска ширина.
*'''[[Хало орбити и Лисајус орбити:]]'' Орбити „околу“ Лаграндови точки.