Нордиска комбинација: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Одалеч → Оддалеч
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Дисциплини во нордиски комбинации: Јазично подобрување, replaced: поени → бодови (5))
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Одалеч → Оддалеч)
Иако во комбинираниот натпревар во скијачко трчање и скокови имаа сразмерна долга традиција, таа се дури по неколку години после [[Првата светска војна]] примена во [[Меќународната скијашка федерација|ФИС]]. Првиот натпревар во нордиската комбинација во организација на ФИС-а одржан е во [[1925]] година во [[Чехословачка]], а во Југославија, под име „сложениот натпревар“ во [[1930]] година во [[Општината Бохињ|Бохиња]].
 
Натпреварувачка патека во трчање е долга 15 км. ОдалеченостаОддалеченоста на критичната тачка од скакалницата, на која се изведуваат скоковите за нордиска комбинациа мора да биде 70 метари (може и повеќе).
 
Такви комбинирани натпревари се изведува во секоја дисциплина во согласност со прописите и правилата, кои важат за скијашко трчање и скијашки скокови. На светските првенства и олимписките игри скоковите мораат да се изведат пред трчањето, а во останатите натпревари редоследот можел да се менува. Комбинираните натпревари се изведуваат два дена последователно и тоа само по една дисциплина на ден.