Разлика помеѓу преработките на „Димона“

Додадени 3 бајти ,  пред 8 месеци
(Создадена страница со: {{Infobox settlement | name = Димона | native_name = {{Lang|he|{{Script/Hebrew|דִּימוֹנָה}}|rtl=yes}} | sett...)
 
 
 
==Демографија==
Димона многумина ја опишуваат како „мини-Индија“[[Индија]]“ за нејзината индиска еврејска заедница од 7.500 жители.<ref>[http://zeenews.india.com/news/nation/rockets-hit-mini-india-town-in-israel_946508.html Rockets hit `mini-India` town in Israel] Zee News, 10 July 2014</ref> Исто така, тој е дом на израелската црно-хебрејска заедница, порано управувана од нејзиниот основач и духовен водач, [[Бен Ами Бен-Израел]], сега починат.<ref name=Ben_Ammi>{{cite web |url= http://africanhebrewisraelitesofjerusalem.com/?page_id=29 |publisher= African Hebrew Israelites of Jerusalem |title=Ben Ammi |access-date=October 7, 2012}}</ref> [[Црни Евреи|Црните Евреи]] бројат околу 3.000 во Димона, со дополнителни семејства во Арад, Мицпе Рамон и областа Тиверија. Нивниот официјален статус во Израел бил постојан проблем многу години, но во мај 1990 година, ова прашање било решено со издавање на првите В/ 1 визи, а една година подоцна, со издавање на привремен престој. Статусот бил продолжен до август 2003 година, кога израелското Министерство за внатрешни работи дал постојан престој.
 
==Економија==