Разлика помеѓу преработките на „Антички Македонци“

Додадени 16 бајти ,  пред 5 месеци
с
нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување Напредно мобилно уредување
[[Податотека:PreMacedon.png|right|thumb|250px|Положба на локалните племиња преди експанзијата на античките Македонци.]]
[[Податотека:ExpansionOfMacedon.jpg|thumb|250px|right|Експанзијата на Античка Македонија до смрта на Филип II.]]
'''Античките Македонци''' (или '''Древни Македонци''', '''Стари Македонци''') биле древен народ од српскопалеобалканско потекло населен на територијата на регионот [[Македонија (регион)|Македонија]], чие име е добиено по нив.<ref>{{Наведена книга|title=Македонски историски речник|first=д-р Стојан Киселиновски и др.|publisher=ИНИ|year=2000|isbn=9989-624-46-1|location=Скопје|pages=39}}</ref> [[Античка Македонија|Македонија]] била центар на [[Македонската Империја]]. Тие зборувале на свој [[старомакедонски јазик|македонски јазик]], за кој не се знае многу. Заклучокот за [[Старомакедонски јазик|старомакедонскиот јазик]] не е јасен, но има сличности со српскиот јазик. Постојат докази дека [[античкиот македонски јазик]] или древниот македонски јазик не бил грчки дијалект, а хеленските племиња не го знаеле македонскиот древен јазик.<ref>[http://books.google.mk/books?id=vXljf8JqmkoC&pg=PA847&dq=ancient+macedonian+language&hl=mk&ei=5FdnTsSQC4ej4gTR7fG2DA&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=4&ved=0CDAQ6AEwAw#v=onepage&q=ancient%20macedonian%20language&f=false The Cambridge ancient history: The prehistory of the Balkans, the Middle East and the Aegean Worl, Volume 3, Part 1, p. 847, John Boardman]</ref>
 
== Потеклото на античките Македонци ==
138

уредувања