Рап: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: хип хоп → хип-хоп
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: хип хоп → хип-хоп)
Во Македонија подобри андерграунд рап групи/артисти се:[[D.N.S. Ekipa]], Подземјето, [[Екипата]], [[Т-Клан]], [[С.В.П.]], [[Црна Тачка]], [[ParadoX]], [[K-Kлан]], , [[Strajk]], , [[Исток-Запад]] (Желе и Мане), [[Клан Исток]], [[Легијата]], [[Стиховен Калибар]], [[Чиста Околина]], итн. Попознати комерцијални рап групи/артисти се [[Врчак]], [[Токсикологија]], [[П.У.К.А. Козметика]], [[Слаткаристика]].
 
Поимот РАП доаѓа како кратенка од ''Rhythm And Poetry'' (Ритам и Поезија). Како што кажува самата кратенка, оваа музика се состои од две клучни работи, [[поезија]] која се искажува врз [[ритам]]. Уште пред да ја добие својата светска експанзија, оваа култура почна да се развива и кај нас, на почетокот изразена преку застрашувачки мал број артисти, но денес самата [[хип -хоп култура]] (чии начела се најдобро опишани преку овој музички правец) ја доживува својата врвна популарност. Сепак, може да се заклучи дека прилично голем број на луѓе во [[Македонија]], ја прифатиле само модната линија на оваа култура, не знаејќи ја всушност вистинската слика за животот која таа ја носи, како и нејзините принципи и квалитети.
 
{{Музички жанр-никулец}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Хип-хоп]]