Разлика помеѓу преработките на „Сирма Војвода“

Додадени 409 бајти ,  пред 7 месеци
нема опис на уредувањето
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: била родена → е родена)
}}
 
'''Сирма Војвода''' ([[Тресонче]], [[1776]] − [[1864]], на пат од [[Прилеп]] за [[Варош]]) — македонска ајдутка од XIX век, една од најопејуваните македонски жени.<ref>{{Наведено списание|last=Koviloski|first=Slavcho|date=2018-12-29|title=КНИЖЕВНОТО И ИСТОРИСКОТО ЗА СИРМА ВОЈВОДА|url=https://js.ugd.edu.mk/index.php/YFP/article/view/2628|journal=Yearbook - Faculty of Philology|language=en|volume=9|issue=12|pages=33–41}}</ref>
 
==Животопис==
252

уредувања