Разлика помеѓу преработките на „Чикаго (филм)“

Додадени 2.008 бајти ,  пред 6 месеци
ситна поправка
с
(ситна поправка)
 
| gross = $306.776.732<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.boxofficemojo.com/alltime/domestic/never1.htm |title=Top Grossing Movies That Never Hit #1 at the Box Office |publisher=Box Office Mojo |accessdate=July 18, 2010}}</ref>
}}
'''„Чикаго“''' ({{lang-en|Chicago}}) — американски [[филм]] (од жанрот [[мјузикл]]) од [[2002]] година, во [[режија]] на [[Роб Маршал]] (негов прв филм), а произведен од „Miramax Films“. Филмот првпат почнал да се прикажува на [[27 декември]] 2002, во ограничен број на градови, а пошироко почнал да се прикажува на [[24 јануари]] [[2003]]. Филмот е адаптација на сатиричниот театарски мјузикл, истражува теми на гламурот и скандалот во [[Чикаго]] во ерата на џезот. Филмот е снимен според успешниот [[Чикаго (мјузикл)|мјузикл]] на [[Боб Фоси]], односно на театарската претстава на Морин Далас Воткинс од крајот на 1970-тите. [[Режисер]] и кореограф на филмот е [[Роб Маршал]], а [[сценарио]]то го напишал [[Бил Кондон]]. Главните улоги ги играат: [[Кетрин Зета-Џонс]], [[Рене Зелвегер]] и, [[Ричард Гир]], [[Квин Латифа]], Џон С. ФилмотРејли, Чикаго[[Луси имаЛиу]], освоеноТеј шестДигс, Колм Феоре, Кристине Барански и Доминик Вест. За одбележување е тоа што сите глумци самостојно ги играат и пеат своите точки, иако некои од нив, како Рене Зелвегер, претходно немале никакво искуство во пеењето и [[танц]]увањето. Во 2003 година, филмот имал 12 номинации за „[[Оскар|Оскари]]“, воа 2003освоил годинашест, вклучувајќи и „Оскар“ за најдобар филм.<ref>[https://raspored.hrt.hr/?mreza=2&datum=2021-04-24 HRT, A Oscara dobiva...: Chicago, američki film (пристапено на 24.4.2021)]</ref> Овој филм е првиот мјузикл што ја добил наградата за најдобар филм по филмот „[[Оливер!]]“ во 1968 година.
 
== Приказна ==
Дејствието на филмот се одвива во [[Чикаго]], околу [[1920]] година. Наивната Рокси Харт ([[Рене Зелвегер]]) оди во посета на ноќен клуб каде настапува Велма Кели ([[Кетрин Зета-Џоунс]]), во надеж дека нејзиното момче Фред КаслиКејсли (го игра Вест) ќе ѝ најде ангажман како [[ѕвезда]] во [[водвиљ]]от („Сиот тој џез“). По настапот, Велма е уапсена за убиство на нејзиниот неверен сопруг, бидејќикој спиелводел љубов со нејзината сестра Вероника. Откако Рокси, сфаќапак, декаго изневерува својот сопруг Ејмос (го игра Рејли) со шармантниот Фред, но кога ќе открие дека тој нема да ѝ помогне да влезе во шоу-бизнисот, во момент на бес таа го убива и се обидува дека го намести нејзиниот простодушен сопруг Ејмос. ДветеВо [[затвор]]от, Рокси ја запознава убавата и цинична Велма, а откако дознава дека неа ја брани познатиот [[адвокат]] Били Флин (го игра Гир), Рокси го наговара Ејмос да собере доволно пари и да го ангажира Флин и како нејзин бранител. Така, двете девојки го привлекуваат вниманието на медиумите, но освен за насловните страници на весниците, тие се борат и за наклоноста на нивниотБили заедничкиФлин, [[адвокат]]а познатиоттоа Билиги Флинправи (гоголеми игра Гир)непријатели. И покрај ова, [[полиција]]та не наседнува на трикот и Рокси е уапсена и испратена во затворот на округот Кук.<ref>Антена, број 841, 8.8.2014, стр. 26.</ref><ref>''Антена'', број 869, 20.2.2015, стр. 20.</ref> <ref>[https://raspored.hrt.hr/?mreza=2&datum=2021-04-24 HRT, A Oscara dobiva...: Chicago, američki film (пристапено на 24.4.2021)]</ref>
 
== Наводи ==
[[Категорија:Филмови со Рене Зелвегер]]
[[Категорија:Филмови со Кетрин Зета-Џонс]]
[[Категорија:Филмови со Квин Латифа]]
[[Категорија:Филмови со Џон С. Рејли]]
[[Категорија:Филмови со Луси Лиу]]
[[Категорија:Филмови со Кристине Барански ]]
[[Категорија:Филмови со Доминик Вест]]
[[Категорија:Филмови на англиски јазик]]
[[Категорија:Филмови на Роб Маршал]]
[[Категорија:Добитници на Оскароскар за најдобар филм]]
[[Категорија:Филмови снимени во Торонто]]
[[Категорија:Филмови чие дејствие се одвива во Чикаго]]