Разлика помеѓу преработките на „Пенеда-Жереш“

Одземен 341 бајт ,  пред 8 месеци
Ознака: Отповикано
[[Податотека:Rio_Lima_1.jpg|лево|мини|235x235пкс| Поглед на реката Лима и пејзажот во рамки на националниот парк]]
[[Податотека:Peneda-Gerês_(19370742083).jpg|лево|мини|235x235пкс| Заоблени карпи и камења од гранитната структура Жереш, околу малото езерско котелче]]
[[Податотека:GERÊS_NATIONAL_PARK_PORTUGAL_TEIXEIRA_VALLEY.jpg|десно|мини|235x235пкс| Глацијарна долина на реката Хомем]]
[[Податотека:PNPG_terrasdebouro.jpg|десно|мини|235x235пкс| Над долината во Терас де Буро се формира магла]]
 
=== Физичка географија ===