Разлика помеѓу преработките на „Пенеда-Жереш“

Нема измена во големината ,  пред 7 месеци
[[Податотека:Peneda-Gerês_(19370742083).jpg|лево|мини|235x235пкс| Заоблени карпи и камења од гранитната структура Жереш, околу малото езерско котелче]]
[[Податотека:GERÊS_NATIONAL_PARK_PORTUGAL_TEIXEIRA_VALLEY.jpg|десно|мини|235x235пкс| Глацијарна долина на реката Хомем]]
[[Податотека:PNPG_terrasdebouro.jpg|десно|мини|235x235пкс| Над долината во Терас де Буро се формира магла]]
 
=== Физичка географија ===
 
=== Клима ===
[[Податотека:PNPG_terrasdebouro.jpg|десно|мини|235x235пкс| Над долината во Терас де Буро се формира магла]]
Регионот на Националниот парк Пенада Жереш спаѓа во преодна зона помеѓу атлантската и медитеранската средина, и е под влијание на разни климатски системи: Атлантик, Медитеран и Континентал.<ref name="ICN3">ICN (1995), p.8</ref> На нејзината клима има големо влијание на топографијата; планините прават бариера при премин на топла и влажна воздушна маса што доаѓа од Атлантскиот Океан, што резултира со зголемени врнежи во текот на целата година.<ref name="Vania4">Vânia Andreia Malheiro Proença (2009), p.22</ref>