Разлика помеѓу преработките на „Виница“

Додадени 132 бајти ,  пред 1 месец
с
 
== Историја ==
[[Податотека:41Psalm.jpg|мини|лево|Теракотна икона 41-ви псалм Давидов, V-VI век]]
[[Податотека:Vinica, old.jpg|мини|лево|Виница во почетокот на XX век]]
Подрачјето на Виница било населено во времето на [[неолит]]от (од [[12 век п.н.е.|12]] до [[6 век п.н.е.]]), според пронајдените материјали од [[Виничко Кале]] и околните археолошки наоѓалишта. Во [[антика]]та, подрачјето го населиле Пејонците. Сегашниот град потекнува од [[Византиско царство|Византиска]] [[тврдина]], која била центар на производство со [[вино]]. [[Лоза|Лозните насади]] на виничкиот рид биле напуштени по [[1980]] кога поактивно започнале археолошките истражувања.<ref>[http://www.opstinavinica.gov.mk/mak/index.asp?id=164 Историја на Виница]</ref>