Разлика помеѓу преработките на „Катарина Бранковиќ“

Додадени 124 бајти ,  пред 2 месеци
с
нема опис на уредувањето
с
 
}}
 
'''Катарина Бранковиќ''' ({{lang-sr-Cyrl|Катарина Бранковић}}, {{lang-gr|Καταρίνα Μπράνκοβιτς}}; 1418/19–1492) била цељска грофица, жена на [[Улрих II]] и ќерка на српскиот деспот [[Ѓураѓ Бранковиќ]] и Јерина.
 
== Животопис ==