Разлика помеѓу преработките на „Методија Андонов - Ченто“

с
с (→‎Политичка активност пред Втората светска војна: Јазична исправка, replaced: листата на → списокот на)
 
== Политичка активност пред Втората светска војна ==
[[Податотека:Средба на Ченто со југословенски пратеници.jpg|мини|лево|Средба на Ченто со пратениците: Драгољуб Јовановиќ (втор оддесно), претседател на Земјоделската партија, Милан Прибичевиќ (прв одлево), од Самостојна демократска партија, Светислав Живковиќ, (трет одлево) и други соработници, одржана во хотел „Балкан“ во Прилеп, јуни 1936]]
Ченто ја прифатил и ја бранел македонската национална кауза уште од раната младост. Учествува на изборите во [[1935]] година како заменик кандидат, а на изборите во [[1938]] година и како кандидат на списокот на [[Здружена опозиција|Здружената опозиција]], бранејќи ја македонската национална кауза и залагајќи се за поголема слобода на Македонците и отворање на училишта на македонски јазик. На изборите во 1938 година од вкупниот број гласови дадени за кандидатите на опозицијата, Ченто добива најмногу, но не бил избран за пратеник поради државната манипулација со изборниот систем.