Кралство Србија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 103 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Додадена категорија
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (→‎top: Додадена категорија)
 
}}
'''Кралството Србија''' била држава која егзистирала на [[Балкан]]от од [[1882]] од [[1918]] година. Била признаена како [[Кнежевство Србија]] според [[Берлински договор, 1878|Берлинскиот конгрес]] од 1878 година.
 
 
{{Yug-timeline}}
[[Категорија:Поранешни држави на Балканот]]
[[Категорија:Поранешни кралства]]
[[Категорија:Држави и територии распаднати во 1918 година]]