Дела на светите апостоли: Разлика помеѓу преработките

поврзница
с (Правописна исправка, replaced: Нов Завет → Нов завет, Новиот Завет → Новиот завет (2))
(поврзница)
 
{{Книги од Новиот завет}}
'''Дела на Апостолите''' — една од книгите на канонскиот [[Нов завет]], и кој се користи во сите православни и римокатолички, како е во останатите [[христијански деноминации]] како протестанти, Јеховини сведоци, адвентисти итн.
 
Според научните истражувања, оваа книга се препишува на авторот на [[Евангелие по Лука|Евангелието по Лука]], односно [[Апостол Лука]]. Како и според евангелието на Лука, така и Делата на Апостолите започнуваат со обраќање кон Теофил, кој според некои бил римски големец. Според некои тој бил римски судија на судот на кој требало да му биде судено на [[Апостол Павле]].