Разлика помеѓу преработките на „Белград“

Нема измена во големината ,  пред 1 месец
с
нема опис на уредувањето
с
 
=== Среден век ===
 
[[Слика:Siege of Nándorfehérvár.jpg|мини|210п|дл|Турска [[опсада на Белград]] [[1456]].]]
Сингидунум го освојувале многу освојувачи како на пример [[Хуните]], [[Сарматите]], [[Острогите]] и [[Аварите]]- пред доаѓањето на [[Словените]] во [[630]]. година од нашата ера. Првите записи за словенското име Белград датираат од [[878]]. година. (словенски облик ''Бјелград''), за време на владеењето на [[Првото Бугарско Царство]] упатувајќи на впечатокот за тврдината составена од бел камен гледана од страна на реката и [[Панонската Низина]]. Градот останал предмет на несогласување меѓу Византиското царство, Унгарија и Бугарија наредните четири века.<ref name="bhistory">{{cite web |url=http://www.beograd.org.rs/cms/view.php?id=1241 |title=Град Београд — Историја (Византија) |publisher=Beograd.org.rs |access-date=27 јануари 2021 |archive-url=https://web.archive.org/web/20190830003539/http://www.beograd.rs/index.php?lang=cir&kat=beoinfo&sub=1241%3f |archive-date=30 август 2019 |url-status=live}}</ref>