Разлика помеѓу преработките на „Крв“

Додадени 140 бајти ,  пред 1 месец
с
нема опис на уредувањето
с (→‎Количина на крв: Правописна исправка, replaced:  kg →  кг)
с
{{Infobox anatomy
[[File:Bleeding finger.jpg|thumb|Kpв на прст.]]
|Name = Крв
|Latin = haema
|Image = Venous and arterial blood.jpg
|Caption = Венска (темноцрвена) и артериска крв (светлоцрвена)
}}
 
'''Крв''' ({{lang-la|Sanguis}}) — течно [[сврзно ткиво]] кое се среќава кај сите [[‘Рбетници|‘рбетници]] и некои [[Без‘рбетници|без‘рбетни животни]]. Таа циркулира низ [[Крвни садови|крвните садови]] и нејзина најзначајна улога е транспортната — [[Храна|хранливи материи]], [[екскрет]]и, [[кислород]] и [[јаглерод диоксид]] од и до [[Клетка|клетките]]. Меѓутоа, за разлика од останатите сврзни ткива, во крвта нема нишковидни творби, односно фибрили — [[колаген]] или еластични влакна.