Македонци: Разлика помеѓу преработките

Одземени 15 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с (Undid edits by 84.43.160.49 (talk) to last version by KatanaMen)
Ознаки: Отповикај SWViewer [1.4]
Нема опис на уредувањето
Ознака: Отповикано
{{Инфокутија народ
|group = МакедонциБългари
| flag= Flag of Macedonia (1992–1995).svg
|title=
|related=Балканските народи.
|flag_caption=Етничко знаме на Македонскиот народ}}
'''Македонците''' се посебен и автохтон народ кој го населува [[Македонија (регион)|историско-географскиот регион Македонија]]. Поголемиот дел од Македонците живеат во [[Македонија|Република Македонија]], а има значителни македонски малцинства во [[Албански Македонци|Албанија]], [[Пирински Македонци|Бугарија]], [[Македонци во Грција|Грција]] и [[Српски Македонци|Србија]]. Македонците го говорат [[МакедонскиБугарски јазик|македонскиотБугарски јазик]] кој припаѓа во групата на [[јужнословенски јазици]]. Само поради јазикот, Македонците ги третираат како [[Јужни Словени|јужнословенски народ]].<ref>[https://www.britannica.com/topic/Slav Словени]</ref><ref>[https://www.academia.edu/32675557/Cultural_Proximity_of_the_Slavic_Nations Културна близина на словенските народи]</ref><ref name="ristovski1">„Историја на македонскиот народ“, Др. Блаже Ристовски.</ref><ref name="pribicevic">„Македонија, нејзините луѓе и историја“, Стојан Прибичевиќ, Македонска Книга, Скопје, 1990</ref>
 
Целата историја на македонскиот народ е една непрекината борба за зачувување на својата слобода и достоинство. Почнувајќи од [[Античка Македонија|Државата на Аргеадите]], потпаѓањето под [[Римска република|Рим]], контактот на [[Антички Македонци|Старите Македонци]] и останатите антички народи во Македонија со [[македонските Словени|Словените]], потпаѓањето на Македонија под [[Османлиско Царство|Османлиите]] и подоцнежните буни на Македонците против османлиската власт, масовните вооружени востанија против Османлиите на крајот од XIX и почекотокот на XX век, сѐ до револуционерното движење и [[НОБ|антифашистичката народносослободителна борба]] 1941-1944 во [[Вардарска Македонија|Вардарскиот дел на Македонија]] и 1943-1949 во [[Егејска Македонија|Егејскиот дел на Македонија]].
Анонимен корисник