Централно Конго: Разлика помеѓу преработките

Додадени 100 бајти ,  пред 2 години
с
Додадена категорија
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Додадена категорија)
==Населени места==
Административен центар на покраината е [[Матади]]. Единствениот друг град е [[Бома]]. Останатите населени места се помали и влегуваат во окрузите Долна Река, Катаракт и Лукаја.
 
 
{| class="wikitable sortable"
{{рв|Bas-Congo}}
* [http://www.kongocentral.net/ Портал на Централно Конго] {{fr}}
 
 
{{Покраини во ДР Конго}}
[[Категорија:Покраини во Демократска Република Конго]]
[[Категорија:Централно Конго| ]]
[[Категорија:Држави и територии настанати во 1963 година]]