Разлика помеѓу преработките на „Мимоза“

Додадени 4 бајти ,  пред 1 месец
нема опис на уредувањето
с (→‎Особености: Правописна исправка, replaced: неколку пати → неколкупати)
 
|}}
 
'''МимозаМимозата''' (лат. Acacia dealbata) - вид [[растение]] од родот [[акација]] (Acacia), на кој припаѓаат 40 родови со околу 1.500 видови тропски и суптропски дрва со еднократни или двократно перасто составени лисја.
 
== Потекло ==
 
== Особености ==
Мимоза, дрво од семејството акација, во однос на некои други видови, нема долг животен век. Има краток животен век, најголем број живеат 15—30 години, домашните мимози успеваат околу 30 години, а италијанската до петнаесет години. Акациите главно се жбунови или мали стебла кои растат на сушни и сончеви предели. Обично растат до 12 метри во висина, а спремаспоред некои можат да достигнат и поголеми висини. Многу видови имаат зелени криловидни лисја кои се густо збиени на гранките и прават впечаток на папрат. Африканските видови на акација се прекриени со остри боцки, кои всушност се оформени гранки или лисја. Мимозата има миризливи цветови, најмногу во форма на [[грашок]] и жолта боја, а цветовите се со голем број на [[прашник|прашници]] и сместени се во густи гроздести цветови на краевите од гранките. Мимозите цветаат од февруари до март, ама има и такви видови кои цветаат во јуни и јули, па и такви кои цветаат неколкупати годишно (Acacia semperflorens). Отпорна е на ниски [[температура|температури]] до -7 [[°C]], ама сепак треба да се бара локација каде ќе бидат заштитени од ладни ветрови.
 
Бразилскиот вид срамежлива мимоза (Mimosa pudica) се одликува со чувствителност на лисјата на допир. Лисјата на овој вид покажуваат земјотресни појави — прво се преклопуваат листовите, а потоа со надразнувањето се пренесува на матичните и целиот криловиден лист се поклопува како овенат.
 
== Примена ==
Се одгледува како декоративно дрво, но се користи во индустријата за [[мебел]]. Компонентите одвоени се од сите делови на билката кои се користат во [[фармација]]та, козметичката индустрија и [[медицина]]та. Семето и младите фиданки се користат во азиската кујна за подготовка на разни [[супа|супи]], [[омлет]]и... [[Американци]]те сакаат да консумираат [[ликер]] направен од лисјата на акација. Тврдото и долготрајно дрво на акација се користело во минатото за рачна изработка на [[брод]]ови, денес главно се користи за изработка на подови, мебел, играчки, накит.
 
== Занимливости ==
Се смета дека, првите мимози стигнале во [[Франција]] во текот на 18. век и прво се саделе покрај вилите на богатите луѓе кои зимата ја поминувале во Франција. Првата Acacia dealbata е увезена во 1884. година од Австралија во Франција и била посадена во паркот на еден [[замок]] во [[Кан]].
 
Мимозата е симбол на жените, слобода, чувствителноста. Во [[Италија]], [[Русија]], Франција и други држави овој цвет се врзува за Меѓународниот ден на жената, 8 март, кога на жените им се подарува букет од овој жолт цвет. Ова означува почитување, носи среќа во работата и љубовта. Во пораката на ова цвеќе овој цвет значи порака на верна љубов.
 
'''Манифестација'''
 
Една од најзначајните манифестации на балканските простори „Празникот на мимозите“. Основана е во 1969. година, а од 1991. година е член на зружението Карневалски градови во Европа (FEEC). Овој фестивал главно се одржува во февруари. „Празникот на мимозата“ е манифестација во слава на цвеќето — цвет на мимозите. Во кругот на фестивалите се одвива во голем број туристички, забавни, културни, спортски и други разни програми.
 
== Надворешни врски ==
6.288

уредувања