Разлика помеѓу преработките на „Акација“

Додаден 41 бајт ,  пред 1 месец
нема опис на уредувањето
с (→‎Особености: Јазична исправка, replaced: модифициран → изменет)
 
| zivotna_fomra = -{P, NP}- (фанерофити и нанофанерофити)
}}
'''Акација''' (латински[[Латински јазик|лат.]] Acacia) е [[Род (биологија)|род]] на повеќе годишниповеќегодишни дрвенести [[растенија]] од фамилијата на [[Легуминози|бобова]] или [[Легуминози|мешунки]] ([[Латински јазик|лат.]] Fabaceae). Постојат околу 1.300 [[Вид (биологија)|вида]] на акации, од кои некои се многу значајни во [[Савана|саванските]] [[екосистем]]и, или како [[Нидиколни интерспециски односи|нидиколни]] растенија за [[мравМравка|мравките]]ките.
 
== Видови ==
Познати видови на мимози се:<ref>[http://eol.org/pages/684065/names/synonyms «''Acacia dealbata''»] EOL. Consulted on 21 November 2013.</ref>
[[Податотека:Acacia dealbata NRM.jpg|подразбирливо|мини|Цвет на мимоза]]
[[Податотека:Acacia dealbata leaves.JPG|мини|лево|Лист на мимоза]]
Мимоза, дрво од семејството акации, во однос на некој друг вид, нема долг век. Има краток животен век, најголем број живеат од 15—30 години, домашна мимоза може да успее околу 30 години, а ''италијанката'' до петнаесет години. Акации се најчесто грмушки или помали стебла кои растат на сушни и сончеви предели. Обично пораснуваат до 12 м висина, иако некои можат да достигнат и поголема висина. Многу видови имаат зелени перасти листови кои се густо збиени на гранките и создаваат впечаток на папрати. [[африкаАфрика]]нскинскиот вид на акации се прекриени со оштри боцки кои всушност се изменети гранки или листови. Мимоза има мириѕливи цветови, најчесто во форма на грашок и со жолта боја, а цветовите се со голем број на прашници и се сместени во густи гроздести цвасти на крајот на гранката. Мимозите цветаат од февруари до март, но има и од оние видови кои цветаат во јуни и јули, па и оние кои цветаат неколкупати во годината (''[[Acacia semperflorens]]''). Отпорна е на ниске температури до -7&nbsp;°C, но сепак треба да се бара локација каде се заштитени од продирање на постудени ветрови.
 
[[Мимоза]]та, дрво од семејството акации, во однос на некој друг вид, нема долг век. Има краток животен век, најголем број живеат од 15—30 години, домашна мимоза може да успее околу 30 години, а ''италијанката'' до петнаесет години. Мимозата има мириѕливи цветови, најчесто во форма на грашок и со жолта боја, а цветовите се со голем број на прашници и се сместени во густи гроздести цвасти на крајот на гранката. Мимозите цветаат од февруари до март, но има и од оние видови кои цветаат во јуни и јули, па и оние кои цветаат неколкупати во годината (''[[Acacia semperflorens]]''). Отпорна е на ниске температури до -7&nbsp;°C, но сепак треба да се бара локација каде се заштитени од продирање на постудени ветрови.
 
Бразилски вид на срамежлива мимоза (''[[Mimosa pudica]]'') се одликува со осетливост на листовите при допир. Листовите на овој вид покажуваат сеизмонастички движења — прво по ред се преклопуваат лиските, а потоа надразувањето се пренесува на петекката па целиот пераст лист се поклопува како овенет.
 
== Слики на акација ==
6.288

уредувања