Разлика помеѓу преработките на „Крушоради“

Одземени 33 бајти ,  пред 5 месеци
с (→‎Географија и местоположба: Исправка на параметар, replaced: том= → дел=)
*[[Алексо Тодорче]] — македонски револуционер од [[Македонска револуционерна организација|ВМОРО]].<ref>{{Наведена книга|title=Илинденски сведоштва. том IV, дел I|last=Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски|first=|publisher=Државен архив на Република Македонија|year=2017|isbn=|location=Скопје|pages=}}</ref>
* [[Стојан Гоговчев]] (1910-1947) — антифашистички борец од [[ДАГ]], загинат во одбрана на селото од монархофашистите
*[[Стилјан Самарџиев]] — ултрадесничарски активист за правата на Македонците во Грција
 
;Со потекло од Крушоради
Анонимен корисник