NGC 6946: Разлика помеѓу преработките

Додадени 23 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с (→‎Надворешни врски: Додадена категорија)
Нема опис на уредувањето
 
|алтернативни ознаки=UGC 11597, MCG 10-29-6, CGCG 304-6, Arp 29, IRAS 20338+5958
}}
'''NGC 6946''' ('''Огномет''') — [[спирална галаксија]] во соѕвездието [[Лебед (соѕвездие)|Лебед]], заведена во [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо.
 
Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6946 се споменува и како UGC 11597, MCG 10-29-6, CGCG 304-6, Arp 29, IRAS 20338+5958.